__________________________________________________________________________________________________________

Poniżej przestawiamy drzewa genalogiczne rodzin Radzimskich i Radziemskich które udało nam się skompletować.

__________________________________________________________________________________________________________

Przykłady znalezionych dokumentow: 

Pawel mariage1834 ur. Jadwiga Radzimska1873 zm. Barbara Radzimska




Akt małżenski po łacinie z Sługocinka z dnia 12 listopada 1786 r. Pawła Radziemskiego i Elżbiety Mikołayczak. 






Akt urodzenia po polsku  z Linne kolo Dobrej w powiecie Turek z dnia 17 września 1834 r.  Jadwigi Radzimskiej.







Akt zgonu po rosyjsku z  Dobrej w powiecie Turek z dnia 24 sierpnia 1873 Barbary Radzimskiej.  




__________________________________________________________________________________________________________

Radzimski, Radziemski, a może jeszcze inaczej.

Rejestracja pisemna urodzin, małżeństw i zgonów była prowadzona w dawnej Polsce i podczas zaborów, głownie przez kościół katolicki. Niestety nie wydawano wtedy dokumentów na piśmie i nazwiska były najczęściej zapamiętywane fonetycznie. Podczas rejestracji proboszcz parafii lub inna uprawniona osoba zapisywała dane osobowe „ze słuchu”. Powodowało to, że jedno i to samo nazwisko mogło mieć kilka, zupełnie różnych pisowni. Jest to wyraźnie widoczne w naszym przypadku rodzin Radzimskich i Radziemskich. Przykładów można znaleźć wiele w każdym drzewie genealogicznym tych rodzin.  

1839 malz. Mikolaj Radzimski





Weźmy na przykład Mikołaja z Mikulic koło Dobrej w powiecie Turek. W akcie małżeństwa z roku 1839 jest on wymieniony jako Mikołaj Radzimek. 





1842 ur. Magdalena Radzimska




Kilka lat później , w roku 1842, w akcie urodzenia jego córki Magdaleny jest on wymieniony jako Radziemski. 

1862 ur. Maryanna Radzimska 810695 copy









W roku 1862 w akcie urodzenia jego córki Maryanny znajdujemy go jako Radzimskiego. 

1867 zm. Mikolaj Radzimski 12001441 copy





Ale już w 1865 w akcie urodzenia jego syna Tomasza występuje jako Mikołaj Radziemek. Mikołaj umiera w 1867 roku jako Radziemski. Podobny los spotkał jego dzieci. Ich nazwiska też się zmieniały często, ale od 1902 roku, urodzin Stefana, syna Tomasza a Mikołaja wnuk, większość z nich systematycznie zaczyna używać nazwisko Radzimski. Dziś cala ta rodzina występuje pod tym nazwiskiem. 

A zatem był to prawdopodobnie czysty przypadek, że właśnie to nazwisko zostało użyte wtedy gdy zaczęto wydawać pierwsze dokumenty rodzinom. To nazwisko stało się oficjalnym na dalsze lata.



__________________________________________________________________________________________________________

Gdzie jest Radzim Radzimskich?

Śledząc dokumenty historyczne można z całą pewnością stwierdzić, że nazwisko Radzimski jest związane z miejscowością Radzim i powstało ono pod koniec XIV wieku. Te same dokumenty łącza Radzim z posiadłościami otrzymanymi przez rodzinę Borków od Króla Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Należały do nich miedzy innymi miasto Gostyń i 40 wsi, wśród nich Koźmin, Pleszew, Raszków, Potaszyce i Radzim. O ile pierwsze z tych miejscowości przetrwały do dzisiaj i możemy je łatwo zidentyfikować, o tyle znalezienie tego konkretnego Radzimia nastręcza pewne trudności. Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich z 1880 roku, w Polsce istniało co najmniej dziewięć 10 miejscowości o nazwie Radzim lub do niej podobnej, takich jak na przykład Radzimie, Radzimia, lub Radzimia. Jeśli zawęzimy nasze poszukiwania do terenów położonych w Wielkopolsce w okolicy miejscowości należących do rodziny Borków, wtedy mamy do czynienia z trzema kandydatami: Radzim w pobliżu Pleszewa, Radzimia koło Rychwała i Radzyń koło Rdutowa. Co ciekawe to właśnie w tym regionie mamy obecnie najwięcej żyjących obecnie Radzimskich i Radziemskich. 


Aby zawęzić nasze poszukiwania pomocny może być fragment z Herbarza Polskiego Kaspra Niesieckiego wydanego w 1841 roku. Czytamy w nim ze,  „Maciej, najstarszy syn, (Marcina Borka Gostyńskiego, dziedzica na Gostyniu i Loszakowicach) wziął działem cześć Pleszewa, Raszkowa, Potarzyce ze dwunastu wsiami, a miedzy niemi Radzimie, gdzie sobie rezydencje był obrał, od nich nazwany Radzimski. …Syn jego Piotr, … zostawił syna Wojciecha męża rycerskiego, tego z Doroty Mycielskiej. … Ich drugi syn Stanisław, … profesorską katedrę filozoficzna skończywszy, rządził kolegia…„ W ostatnim zdaniu mowa jest o Stanisławie Radzimskim, jezuicie herbu Napiwoń, który urodził się w 1565 roku w Zacharzewie, parafia Wysocko, w województwie kaliskim. Był on synem wyżej wymienionego Wojciecha Radzimskiego (syna Piotra z tekstu Herbarza) i Doroty Mycielskiej z Mycielina herbu Dołęga. Wojciech i Dorota mieszkali wtedy w Zacharzewie u swojej dalszej rodziny. Stanisława Radzimskiego można prawdopodobnie uznać za najbardziej znanego członka tej rodziny. Wykształcony w wielu miastach Europy,  zasłynął jako teolog, misjonarz, autor wielu prac naukowych, polityk i założyciel i rektor wielu szkól, miedzy innymi Kolegium Jezuitów w Braniewie.


Jeśli chodzi o Mycielskich to pochodzą oni od Wojciecha z Mycielina Mycielskiego. Poznańskie księgi grodzkie wymieniają go w roku 1496 jako burgrabię konińskiego i podwojewodzy kaliskiego. Jego żoną była Małgorzata Starogrodzka. Dorota Radzimska była ich wnuczką. Ród Mycielskich był w owym czasie jednym z potężniejszych, szczególnie w Wielkopolsce. Mycielscy w XV wieku służyli w piechocie chłopskiej i zasłużyli się pod Grunwaldem. Dzięki temu otrzymali szlachectwo oraz dopuszczenie do herbu Dołęga.


To właśnie historia rodziców Stanisława daje nam wskazówki co do Radzimia od którego Maciej przyjął nazwisko Radzimski. Należało by go umieścić we wsi Radzimia koło Rychwała. Wieś ta była położona nad rzeka Pokrzywnica, posiadała młyn i mogłoby to być znakomitym miejscem dla Macieja, który wybrał je na rezydencje kilkadziesiąt lat przed narodzeniem Stanisława. Według Słownika Geograficznego z 1880 roku wieś ta miała ponad 30 ha i prawdopodobnie była znacznie większa kiedy odziedziczył jak Maciej. Fakt, że Mycielin jest położony około 12 km od Radzimia koło Rychwała, pozwala wysnuć tezę że Wojciech i Dorota Mycielska będąc sąsiadami i ludźmi z tej samy klasy społecznej, poznali i pobrali się. 


Należało by dodać że miejscowośc Radzimia jest trudno znaleźć dzisiaj na mapie Polski. Została ona przyłączona do Woli Rychwalskiej. Trudno też jest znaleźć dodatkowe historyczne fakty na temat Radzimskich z Radzimia. Jak wspomniał Seweryn Hrabia Uruski  w swoim Herbarzu z roku 1904: „ta rodzina (Radzimscy) podupadłszy majątkowo, nie miała nigdy wielkiego znaczenia nawet w swojej prowincji.”


Wnioski przedstawione powyżej należało by potwierdzić dodatkowymi dokumentami. Jednym ze źródeł mogą być archiwa diecezjalne w których znajdują się akty urodzeń, małżeństw i zgonów z gminy Rychwał. Analiza tych dokumentów z wczesnych lat 1800-nych potwierdza obecność Radzimskich w Rychwale, jednak dalsze poszukiwania z wcześniejszego okresu mogłyby dodać więcej światła do tej tezy. 

__________________________________________________________________________________________________________

Czy Radzimscy pochodzą z jednego regionu?

Analiza dokumentów historycznych pozwala stwierdzić, że nazwiska Radzimski lub Radziemski pochodzą od miejscowości Radzim. Badania DNA grupy osób o tych nazwiskach, pozwalają postawić tezę, że na terenie Polski mogło być przynajmniej dwa takie przypadki. Dowodów na to można by szukać wśród dostępnych aktów cywilnych. Niestety, najwięcej dokumentów można znaleźć dopiero od początku lat 1800-nych. To wtedy, na mocy Kodeksu Napoleona, który wszedł w życie 1 maja 1808 roku, został wprowadzony powszechny  obowiązek rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów dla wszystkich obywateli bez względu na wyznanie. Z tego też względu, postanowiliśmy przeanalizować dokumenty cywilne wydane w latach od 1790 do 1830 roku aby zlokalizować pochodzenie nazwisk Radzimski/Radziemski. Dokumentów tych szukaliśmy w największych archiwach dostępnych na Internecie: www.szukajwarchiwach.pl i www.geneteka.genealodzy.pl. Poszukiwaniami objęliśmy nazwiska z rdzeniem Radzim lub Radzin, w tym Radzimski, Radziemski, Radzimiński, Radzimowski, Radziński i Radzim. W trakcie tych poszukiwań udało się znaleźć 680 dokumentów, z których zidentyfikowano 287 osób o wyżej wymienionych nazwiskach. 

 

Najwięcej osób o nazwisku Radzimski/Radziemski (plus ich żeński odpowiednik) znaleziono w obecnym województwie wielkopolskim w okolicach Konina. Drugim co do ilości, był region miedzy Tucholą i  Skórczem w województwie kujawsko-pomorskim. Ponadto nazwisko Radzimski/Radziemski można znaleźć w większej ilości w Płocku w województwie mazowieckim.  Załączona mapa na rys. 1 pokazuje miejscowości w których znalezione co najmniej cztery osoby o interesujących nas nazwiskach. 

555









Rys. 1. Mapa części Wielkopolski województwa kujawsko-pomorskiego z zaznaczonymi na czerwono miejscowościami gdzie znaleziono co najmniej cztery osoby, członków rodzin Radzimski/Radziemski, znaleziono w dokumentach cywilnych z lat 1790 do 1830.. Na niebiesko zaznaczono miejscowości od których nazwiska te mogą się wywodzić


Nazwisko Radzimiński znaleziono głownie w województwie łódzkim w okolicy Rawy Mazowieckiej i mazowieckim w okolicach Ciechanowa. Innym przykładem na nazwisko z rdzeniem Radzim jest Radzimowski. Występuje on w niewielkich ilościach w województwie pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim. Ciekawym jest tez fakt że nazwisko Radzim pojawia się z zaskakująco dużą częstotliwością ilością w miejscowości Węgleszyn w województwie świętokrzyskim. Mapa na rys. 2 pokazuje regiony ze zwiększoną koncentracją nazwisk z rdzeniem Radzim. 

444













Rys. 2. Mapa Polski z zaznaczonymi rejonami gdzie co najmniej cztery osoby z wymienionymi nazwiskami odnaleziono w dokumentach cywilnych z okresu 1790 do 1830.


Czy koncentracja danego nazwiska w jednym regionie może wskazywać potencjalne pochodzenie nazwiska z tego regionu.  Rozważmy dla przykładu  nazwiska Radzimski/Radziemski. Wiemy, że są one związane z miejscowością Radzim. Analiza nazwisk z wczesnych lat 1800 wskazuje że najwięcej z nich jest zlokalizowanych w we wschodniej części Wielkopolski , w okolicach Konina. Co ciekawe jest to również miejsce w którym znajduje się Radzimia,  miejsce od którego prawdopodobnie Marcin herbu Napiwoń przybrał nazwisko Radzimski. Drugim, co do ilości Radzimskich, regionem poza Wielkopolską jest region kujawsko-pomorski, a szczególnie tereny miedzy miejscowościami Tuchola i Skórcz. I w tym regionie znajdujemy Radzim w odległości około 20 km na wschód od Tucholi. A zatem jest całkiem prawdopodobne, że Radzimia i Radzim są miejscami które można uznać jako początki rodów Radzimskich. 


Podobne podejście, wskaże nam Radzymin koło Ciechanowa jako prawdopodobne początki nazwiska Radzimiński herbu Lubicz. Rodziny noszące nazwisko Radzimowski występują w kilku różnych regionach Polski i często w okolicach zamieszkałych przez Radzimskich lub Radziemskich. Radzimowscy używały herb Dołęga i prawdopodobnie nie były genetycznie związane z rodzinami Radzimskich i Radziemskich. 


W podsumowaniu, powyższa analiza dodaje kilka nowych elementów do naszej próby opisania historii powstania nazwiska Radzimski i Radziemski. Wiele elementów tej historii wymagają dodatkowych dowodów i uściśleń. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ta historia do podzielenia się swoimi uwagami, szczególnie tymi krytycznymi. Tego typu argumenty bardzo pomagają w dociekaniu się prawdy.